SZKÓŁKA ROŚLIN OZDOBNYCH

Jugowiec k. Środy Śląskiej

STEFANOGRÓD

SADZENIE ROŚLIN,

czy konieczne jest wzbogacanie podłoża urodzają ziemią?

To pytanie jest dość często zadawane przez naszych klientów. Niestety nie ma na nie prostej, standardowej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaką roślinę chcemy posadzić oraz jaką ziemię mamy w ogrodzie.


ZIEMIA LEKKA, PIASZCZYSTA

Takie podłoże jest lekkie, luźne i dobrze przepuszczalne, ale niestety też dość jałowe. W przypadku gdy w ogrodzie mamy ziemię piaszczystą, zaprawianie dołków ziemią urodzajną jest wskazane. Najlepszy do tego celu będzie torf ogrodniczy. Taki zabieg nie tylko użyźni glebę, ale również poprawi jej zdolność do magazynowania wody. Torf powinno przemieszać się z ziemią z ogrodu w stosunku 1:1 (maksymalnie 2:1) i tak przygotowanym podłożem zasypywać dołki. Dobrze jest jeśli zakupie roślin będziemy kierować się zasadą, że dobieramy rośliny do panujących w ogrodzie warunków, a nie próbujemy dostosować warunki środowiskowe pod wymarzone rośliny. Na glebach bardzo suchych i piaszczystych doskonale sprawdzą się rozmaite odmiany jałowców i sosen. W luźnym i przepuszczalnym, ale dość żyznym  podłożu dobrze będą rosły też jodły i cyprysiki. Wśród drzew liściastych odporne na takie warunki są brzozy, klony (polny, jesionolistny i tatarski), robinie, złotokapy, głogi czy jarząby. W przypadku krzewów liściastych w takich warunkach dobrze poradzą sobie berberysy, tawuły, forsycje, pigwowce, żarnowce, lilaki oraz tamaryszek, karagana i perukowiec. W takim środowisku doskonale będą się czuły rośliny z klimatu śródziemnomorskiego np.: lawenda, juka, perowskia.

 

ZIEMIA CIĘŻKA, GLINIASTA

Podłoże gliniaste jest ciężkie, zbite i słabo przepuszczalne dla wody i powietrza, ale także bardzo zasobne w składniki pokarmowe. W tym przypadku zaprawianie dołków w celu jego użyźnienia nie jest konieczne. Lepszym rozwiązaniem jest przemieszanie takiej ziemi z piaskiem rzecznym płukanym w stosunku 2:1. Spowoduje to rozluźnienie podłoża, poprawę jego struktury, a co za tym idzie również polepszenie stosunków wodno-powietrznych w glebie. Jeśli nie mamy dostępu do takiego piasku, dołki można zaprawić za pomocą gotowego podłoża lub ziemi (mają one luźniejszą strukturę i w tym przypadku sprawdzą się lepiej od torfu). Przy glebach mocno ilastych, które przy dłuższym braku opadów obkurczają się tak mocno, że na powierzchni gruntu powstają szczeliny do zasypywania dołków najlepiej zastosować mieszankę ziemi z ogrodowej z piaskiem i torfem w proporcji 1:1:1. Na glebach mokrych, ciężkich i gliniastych dobrze będą rosły żywotniki, świerk (biały, czarny i sitkajski), cypryśnik błotny, choina kanadyjska czy metasekwoja chińska. Wśród drzew liściastych odporne na takie warunki są klony (jesionolistny, czerwony i cukrowy), większość wierzb, olsza szara i czarna, brzoza omszona, jesion wyniosły, ambrowiec amerykański czy dąb błotny. W przypadku krzewów liściastych w takich warunkach dobrze poradzą sobie derenie (białym, rozłogowy i świdwa), kruszyna pospolita czy grujecznik japoński.

 

ZIEMIA ŚREDNIA, PRZECIĘTNA

W przypadku gleb przeciętnych, średnio żyznych i umiarkowanie wilgotnych, w których zachowane są poprawne stosunki wodno-powietrzne zaprawianie dołków nie jest konieczne. Można w nich z powodzeniem uprawiać większość gatunków roślin.


mgr inż. Agnieszka Hajduga